Podniebne wojaże

Gdy 110 lat temu sprytni bracia Wright zrealizowali swój słynny lot, nikt nie wiedział, że zaczyna się nowa epoka w historii świata. Oto człowiek wzleciał w niebo, osiągając ogromne marzenia tysięcy. Następnie rozwój techniki potoczył się gwałtownie – w trakcie Wielkiej Wojny samoloty zostały po raz pierwszy narzędziem do zabijania. W następnych latach maszyna do fruwania była ciągle udoskonalana, kolejne egzemplarze biły głośne rekordy. W okresie powojennym opracowano technikę odrzutową, która zastąpiła benzynę w silnikach samolotów. Pół wieku po pionierskim locie Armstrong wylądował na Księżycu.

Dziś lot to generalnie najbardziej komfortowy środek transportu. Na dodatek nic nie może przebić prędkości, z jaką leci samolot . Z tego powodu tysiące osób na całym globie wybierają podróż samolotem. Z pewnością każdy z was oglądał kiedyś w telewizji okropne obrazy z miejsc tragedii lotniczych. Wszyscy mieszkańcy Polski byli zszokowani, gdy pod Smoleńskiem runął na ziemię samolot z masą znanych ludzi z polskiej polityki.
Takie emocje mogą podsuwać lęk, że lot jest czymś ryzykownym. A to fałsz – według badaczy samolot jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. To fakt, że jak jest katastrofa, to mało kto ma szansę ujść z życiem, ale takie tragedie zdarzają się relatywnie rzadko. To nie lot zabija najwięcej ludzi, lecz podróżowanie samochodem. Na krajowych trasach rok w rok giną setki zmotoryzowanych, a katastrofy lotnicze występują niezwykle rzadko.

Poza tym technologia tak dynamicznie się rozwinęła, że lot teraz jest silnie bezpieczny. W zasadzie zdaje się, że najmocniej lotu obawiają się ludzie, którzy lecą pierwszy raz. Po dziewiczym locie obawa zazwyczaj mija – tak zresztą pewnie mieli genialni bracia Wright, którzy sto dziesięć lat temu zbudowali maszynę zmieniającą świat. Na dobre!

,